Bogaty Elbląg: Edmund Szwed miał rację z powstaniem Banku Komunalnego w Elblągu

W środę o 21:30 na antenie TVP1 został wyemitowany film dokumentalny „Naprzeciw Bankom”, który przedstawiał problem frankowiczów ale także patologię całego systemu finansowego jeśli w kraju nie ma silnych banków krajowych oraz banków komunalnych, spółdzielczych czy kas typu SKOK. Z elbląskich polityków i osób aktywnych społecznie w ostatniej lokalnej kampanii jako jedyny ten problem dostrzegał Edmund Szwed z Obywatelskiego Elbląga – informuje portal Bogaty Elbląg.

Film przedstawiał sytuację załamanych klientów, którzy wzięli kredyty we frankach. Wielu ekspertów ze stowarzyszenia „STOP Bankowemu bezprawiu” mówiło, że Polska daje zbyt dużo możliwości do tego by to banki komercyjne górowały nad zwykłym obywatelem.

Sytuacja często bankowego bezprawia dotyczy nie tylko klientów zadłużonych we frankach ale także innych kredytobiorców. Obecny system bankowy stworzony w Polsce gdzie olbrzymi udział w nim zajmują zagraniczne instytucje finansowe powoduje, że środki Polaków są w dużej ilości wyprowadzane za granicę i nie wspierają ponownie naszej rodzimej gospodarki. Dodatkowo udziałowcy zagranicznych banków ale też komercyjnych polskich Banków główny nacisk kładą na zysk i wysokie stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału.

Bohaterzy filmu wskazywali, że istnieje potrzeba tego by w Polsce stworzyć system gdzie mocniejsza będzie rola banków krajowych poprzez m.in. repolonizację, wzmocnienie krajowych banków komercyjnych.

Ważnym i bardzo ciekawym pomysłem na obecną sytuację w Polsce jest budowa lokalnych Banków komunalnych o których wspominał Edmund Szwed z Obywatelskiego Elbląga.

Same działania odgórne ze strony rządu i Prezydenta Andrzeja Dudy w uzdrowieniu polskiego systemu bankowego będą jednak nie do końca skuteczne jeśli również samorządy lokalne nie zaczną rozumieć na czym polega obecny światowy system finansowy często zaciskający pętle finansową Polakom.

W Elblągu jedynym z polityków, który wysunął konkretną propozycję wzmacniającą  system finansowy w mieście był Edmund Szwed proponujący utworzenie Banku Komunalnego.

Pisaliśmy o tym w kontekście tego, że nasze miasto i województwo trzyma pieniądze w zachodnim banku Citi Bank.

http://www.bogatyelblag.pl/elblag-i-nasze-wojewodztwo-trzyma-pieniadze-w-zagranicznym-banku-czy-samorzadowcy-wiedza-co-robia,53435.html

Wcześniej sprawę poruszył właśnie Edmund Szwed:

http://www.elblag24.pl/89836-edmund-szwed-elblaski-bank-komunalny-uzdrowi-finanse-miasta.html

Takie Banki Komunalne funkcjonują świetnie z Niemczech, Austrii czy Szwajcarii. W tych krajach banki komercyjne udzielają bardzo niskooprocentowanych kredytów dla mieszkańców gdyż mają silną konkurencję. Zagraniczne filie tych samych Banków z Niemiec w Polsce za ten sam produkt kredytowy każą polskiemu przedsiębiorcy płacić o wiele wyższe procentowo odsetki gdyż wiedzą, że Polska nie ma  silnej struktury własnej w bankowowści i owy przedsiębiorca nie znajdzie gdzie indziej kredytowania.

Powstanie takiego komunalnego banku lokalnego spowoduje też plus dla samorządów. Taki lokalny Bank Komunalny może przechowywać pieniądze nie tylko wpływające z opłat i podatków elblążan ale także sąsiednich samorządów takich jak Pasłęk czy nawet Braniewo. Taki Bank mógłby też łatwiej finansować lokalną gospodarkę i inwestycje w regionie dzięki czemu samorządy oszczędzały by duże środki na inne cele społeczne.

Więcej o tym: http://www.bogatyelblag.pl/edmund-szwed-mial-racje-z-powstaniem-banku-komunalnego-w-elblagu-system-finansowy-nie-moze-opierac-sie-jedynie-na-bankach-komercyjnych,61371.html

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Edmunda Szweda, który zaprezentował śmiałą wizję Elbląskiego Banku Komunalnego:

Portal Bogaty Elbląg, już ze swej nazwy oznacza, że osoby go prowadzące rozumieją jak ważne jest dbanie o każdy grosz, a szczególnie ten publiczny. Proponując innowacyjną metodę podejścia do finansów miejskich, której elementem składowym jest Elbląski Bank Komunalny, przedstawiłem konkretne, skuteczne rozwiązania naprawy bardzo złej sytuacji finansów naszego miasta. Redakcja Bogatego Elbląga zauważa, iż  moje rozwiązanie jest trafne i możliwe do zastosowania w całym kraju. Dziś ogromna liczba samorządów jest zadłużonych, i może startować podobnie jak Prezydent Wróblewski do „okruszyn unijnych” , a nie do poważnych pieniędzy. Tak, jak propozycja remontu budynku Olimpii przy wkładzie 2 mln, a mogłaby być budowa stadionu za min. 50 mln złotych.

Dziennikarze portalu Bogaty Elbląg wielokrotnie dawali dowód swej pogłębionej wiedzy. Bardzo to cieszy, smuci niestety to, że tok rozumowania o gospodarce finansami publicznymi dostrzegają  jako jedyni z elbląskich mediów. To jednak oznacza, że pewna myśl, którą staram się od lat zaszczepić w elbląskim samorządzie, zaczyna padać w końcu na podatny grunt. Wielokrotnie powtarzałem, że o pieniądz publiczny trzeba dbać, tym bardziej, że  pochodzi on od mieszkańców Elbląga i musi  im służyć, a nie bankom komercyjnym. Rozumieją to dziennikarze portalu Bogaty Elbląg. Kiedy w końcu to zrozumieją władze miasta? – mówi Edmund Szwed.