Komunalny Program Budownictwa Mieszkaniowego

O takich samych rozwiązaniach mówiła na kongresie programowym PiS Beata Szydło, typowana po wyborach parlamentarnych na nową premier rządu. Podsunęła rozwiązanie, o którym od wielu  lat mówi Edmund Szwed przedstawiając swój autorski  projekt – Komunalny Program Budownictwa Mieszkaniowego.

W takim kierunku, o jakim już od dawna mówi Edmund Szwed, ma iść wkrótce mieszkaniowa polityka polskiego rządu. Wiele osób zarzuca Edmundowi Szwedowi, że mówi o działaniach i programach nierealnych. Jak więc ma się to do tego, że eksperci wspierający Prawo i Sprawiedliwość podpowiadają tej partii właśnie takie rozwiązania do wdrożenia w naszym kraju?

Brak aktywnej polityki mieszkaniowej państwa to bolączka wielu polskich rodzin, które nie mają praktycznie żadnych szans na zakup własnego „m”, nawet z rynku wtórnego. Ceny nieruchomości są coraz wyższe, a wynagrodzenia Polaków nie wzrastają zbyt szybko. Cena za metr kwadratowy w Warszawie może już sięgnąć nawet 8 tys. zł.

Co dziesiąty Polak marzy o posiadaniu łazienki.  Co trzydziesta rodzina nie ma w domu bieżącej wody. A w ponad 18 proc. mieszkań nie ma nawet grzejników. Narzekać możemy też na rozmiary naszych lokali. Na statystycznego Polaka przypada 26,3 metra. To jeden z najgorszych wyników w Unii Europejskiej.

Gminy nie są w stanie wywiązać się ze swojego konstytucyjnego obowiązku, czyli zapewnić mieszkańcom lokali mieszkalnych.

Podobna sytuacja panuje w Elblągu, gdzie miasto praktycznie nie buduje nowych budynków komunalnych. Nie radzi sobie także z rosnącym zadłużeniem lokatorów mieszkań komunalnych.

Na problemy mieszkaniowe Polaków uwagę zwróciło Prawo i Sprawiedliwość. Wśród propozycji prezentowanych przez PiS jest budowa mieszkań pod wynajem. Beata Szydło wyjaśniła, że takie mieszkania będą budowane na terenach dostarczanych bezpłatnie przez państwo. Spłata kredytu będzie rozłożona na długi okres w ramach czynszu. Dodała, że budową zajęłyby się spółki specjalne tworzone przez samorządy.

Co ciekawe w czasie kampanii wyborczej 2014 roku na podobne rozwiązania tego problemu zwracał uwagę Edmund Szwed. Edmund Szwed w  swym programie  wyborczym zakładał  w Elblągu budowę czterech tysięcy mieszkań komunalnych pod wynajem z opcją  ich wykupu. Także ostatnio w  prezentowanej na łamach naszej gazety wizji rozwoju dzielnicy Modrzewina Północ, Edmund Szwed wskazywał na możliwość rozwiązania problemu mieszkaniowego w Elblągu.

http://dom.elblag.net/artykuly/edmund-szwed-pomoge-miastu-wybuduje-mieszkania-komunalne-i-socjalne,16684.htm

http://www.elblag24.pl/tag/autorski-program-budownictwa-komunalnego-edmunda-szweda

http://www.elblag24.pl/88015-buduja-od-lat-bracia-haintze-i-budownictwo-komunalne-edmunda-szweda.html

Już w 2003 r. Rada Miasta Elbląga przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego rejonu osiedla Modrzewina Północ, planując tam zabudowę mieszkaniową, jedno i wielorodzinną, funkcje usługowe, turystyczne, sportowe, rekreacyjne, sakralne oraz oświatowe. Nowa dzielnica z miastem ma zostać połączona czteropasmową jezdnią, komunikacją miejską – autobusową oraz tramwajową. Dodatkowo cala dzielnica ma zostać objęta siecią internetu szerokopasmowego. W 2007 r. radni miejscy plan zaktualizowali. I najwyraźniej o tym projekcie zapomniano… a szkoda.

Ceny zakupu zostaną ustalone przez politykę miejską, nie developerów. Tam będą mogli  przeprowadzać się obecni mieszkańcy lokali komunalnych, których stać na płacenie czynszu regularnie. Uwolnione zaś przez nich mieszkania mogą wejść do puli mieszkań miejskich, przydzielanych oczekującym na własne „m”.

– Do realizacji tego śmiałego projektu musi zostać powołana spółka celowa z o.o., gdzie miasto byłoby udziałowcem i posiadało decydujący głos – mówi Edmund Szwed, który  znając  mechanizmy finansowania tego śmiałego projektu, jest w stanie odpowiedzialnie podjąć się tego zadania. – Miasto i budżet niczym nie ryzykuje. Nie wyda na ten cel  pieniędzy publicznych.

Spółka musi  posiadać  też jednak środki  własne  jako  wkład do projektu. To właśnie zadanie, którego dotychczas władze naszego miasta nie potrafią wykonać, natomiast ja,  jestem gotów tego trudnego  zadania się podjąć  – zapewnia Edmund Szwed.

Już wkrótce opublikujemy stanowisko prezydenta Witolda Wróblewskiego w sprawie tego ważnego dla mieszkańców Elbląga projektu zagospodarowania Modrzewiny Północ.

O projekcie Modrzewina Północ może przeczytać tu:

http://www.elblag24.pl/89216-ratujmy-elblag-edmund-szwed-apeluje-do-wladz-miasta-i-radnych-w-sprawie-modrzewiny-polnoc.html