Dziennikarze rozumieją projekty Edmunda Szweda

Ostatni komentarz Edmunda Szweda na temat projektu budżetu i wskazanie na pozytywną rolę, jaką w ratowaniu finansów miasta może odegrać powołanie Elbląskiego Banku Komunalnego, dostrzegli redaktorzy portalu bogatyelblag.pl. Podkreślili, że to doskonały pomysł. Dlaczego jednak tak nie uważają władze naszego miasta?

Projekt budżetu miasta na rok 2017 – jego słabości i braki opisaliśmy tu:

http://fakty.elblag.pl/opinia-budzet-niskich-lotow-a-mogloby-byc-inaczej-gdyby-nie-mentalnosc-minionej-epoki/

Wskazaliśmy również, że pozytywnie na wzrost finansów miasta zadziałałby Elbląski Bank Komunalny, który mógłby zarządzać pieniądzem publicznym elblążan. Teraz zaś robi to bank komercyjny i na finansach mieszkańców miasta jeszcze dodatkowo nieźle zarabia.

Władze miasta jednak nadal uparcie na ten temat milczą, nie biorąc pod uwagę takich odważnych, niestandardowych działań, które mogą ratować fatalne finanse Elbląga.

Szanse w takich działaniach dostrzegają jednak dziennikarze ekonomicznego elbląskiego portalu bogatyelblag.pl, którzy dokładnie przeanalizowali propozycje zgłaszane przez Edmunda Szweda.

Jak czytamy w tym portalu:

Problem fatalnej konstrukcji budżetu miasta dostrzegł portal fakty.elblag.pl.

http://fakty.elblag.pl/edmund-szwed-elblaski-bank-komunalny-uzdrowi-finanse-miasta/

Dziennikarze tej gazety zawsze mocno w swoich publikacjach stawiają na świat finansów i ekonomii i wskazują różne rozwiązania z których mądra władza powinna tylko chcieć czerpać. Wydawca tej gazety, były kandydat na Prezydenta Elbląga gdzie zajął 3 miejsce, Edmund Szwed od dłuższego czasu mówi o idei powstania Banku Komunalnego.

” Sposobem na poprawę stanu finansów Elbląga i rozwiązanie jego problemów gospodarczych, jest stworzenie własnego banku, a następnie finansowanie przez ten podmiot samorządu. Tworzenie takiego banku, w polskich warunkach prawnych, jest w pełni realne, ponieważ banki takie mogą być tworzone indywidualnie, przez miasta i gminy lub też przez związki miast i gmin. Tezą wyjściową powinno być uzmysłowienie wszystkim, że pieniądz publiczny, jest własnością społeczności lokalnej, która go tworzy, płacąc podatki. Budżet gminy jest własnością jej mieszkańców, dlatego też budżet samorządu powinien służyć społeczności, która ów zasób tworzy, a nie stanowić ogromny biznes dla prywatnego sektora bankowego. […] Finanse publiczne muszą służyć lokalnym społecznościom, a nie stanowić źródło gigantycznych zysków wyłącznie dla banków i to zwykle prywatnych. Przykładów na takie rozwiązania dostarczają samorządy z Niemiec, Austrii czy Szwajcarii – mówi na łamach fakty.elblag.pl Edmund Szwed.

Bank Komunalny, własna miejska waluta, miejskie rolnictwo… przykładów jest mnóstwo. Wystarczy chcieć zmienić Elbląg!”

Więcej na: http://www.bogatyelblag.pl/glupota-jest-ciagle-robic-to-samo-i-oczekiwac-roznych-rezultatow-czyli-refleksja-po-debacie-budzetowej,70976.html

Tekst portalu bogatyelblag.pl skomentował również Edmund Szwed.

– Dziennikarze portalu Bogaty Elbląg wielokrotnie dawali dowód swej pogłębionej wiedzy. Bardzo to cieszy, smuci niestety to, że tok rozumowania o gospodarce finansami publicznymi dostrzegają jako jedyni z elbląskich mediów. To jednak oznacza, że pewna myśl, którą staram się od lat zaszczepić w elbląskim samorządzie, zaczyna padać w końcu na podatny grunt. Wielokrotnie powtarzałem, że o pieniądz publiczny trzeba dbać, tym bardziej, że pochodzi on od mieszkańców Elbląga i musi im służyć, a nie bankom komercyjnym. Rozumieją to dziennikarze portalu Bogaty Elbląg. Czy kiedykolwiek to zrozumieją obecne władze miasta? – zastanawia się Edmund Szwed.

 

Artykul z dnia 16.12.2016 www.elblag24.pl