Gotowe rozwiązania dla Elbląga

Elbląski działacz samorządowy – Edmund Szwed już od wielu lat mówi o tym, o czym teraz, w czasie kampanii wyborczej, wspomina kandydatka PiS na premiera rządu. Do takich działań od wielu lat przekonuje Edmund Szwed, przedstawiając nawet gotowe rozwiązania.

Wiceprezes PiS, Beata Szydło uważa, że rozmawiać trzeba o zmianie finansowania samorządów.     Jak zaznaczyła, trzeba się zastanowić, jak zmienić ustawę o dochodach jednostek samorządu. Chodzi o to, aby samorządy mogły zarabiać.       

„Czy być może dać samorządom jakąś możliwość działalności gospodarczej, czy zdobywania innych możliwości finansowych po to, aby realizować zadania inwestycyjne” – powiedziała Beata Szydło.

Kandydatka PiS na premiera mówiła także o możliwości zmiany ustawy o zamówieniach publicznych, tak by lokalne firmy miały zagwarantowane np. 40 proc. inwestycji wykonywanych na terenie danego samorządu.

Tymczasem, kiedy Elbląg coraz bardziej pogrąża się w gospodarczym chaosie, a radni lekką ręką darowują, bez przetargu, za śmieszne pieniądze, atrakcyjną działkę inwestycyjną przy ul. Lotniczej dla EUHE, całkowicie pomijane są projekty, dzięki którym nasze miasto mogłoby się skutecznie podnieść z upadku finansowego.

Dlaczego tak się dzieje? Czy tylko dlatego, że propozycje te wysuwa Edmund Szwed, który krytycznie odnosi się do działań obecnej samorządowej elity politycznej Elbląga?

Od wielu lat Edmund Szwed ma gotowe projekty finansowe, które mogłyby uczynić z Elbląga miasto bogate, rozwijające się, pełne zadowolonych mieszkańców. Tymczasem obecni, skompromitowani politycy, aby przedłużyć agonię miasta, muszą sięgać po kolejne kredyty, aby ratować płynność finansową budżetu Elbląga. W ten sposób przerzucając odpowiedzialność za upadek miasta na barki przyszłych pokoleń elblążan.

Edmund Szwed już wcześniej wskazywał, że bliskie są mu związki ze środowiskiem Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Od ponad dwudziestu lat, nie ukrywając tego, publicznie kierował swe sympatie w stronę środowiska Prawa i Sprawiedliwości.  Szczególnie, gdy chodzi o zagadnienia związane z gospodarką. To właśnie w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości, w latach 2005 – 2007 przesłał na sekretariat w-ce premiera Przemysława Gosiewskiego autorski Program Budownictwa Komunalnego w Polsce, który w pełni zrealizowałby sztandarowe hasło PiS „Trzy miliony mieszkań”.

http://www.elblag24.pl/89319-pis-zwraca-uwage-na-problemy-mieszkaniowe-od-kilku-lat-mowil-o-tym-edmund-szwed.html

– Bardzo cieszę się, że Pani Beata Szydło, która, co wiele na to wskazuje, będzie wkrótce premierem polskiego rządu, wskazuje na rozwiązania i projekty, o których ja mówię od lat. Jestem gotowy służyć pomocą i swoją wiedzą władzom samorządowym, aby wdrożyć skuteczne rozwiązania w celu wydobycia Elbląga z zapaści finansowej i skierowania miasta na drogę stopniowego rozwoju – mówi samorządowiec Edmund Szwed.  – Chętnie też służę moją radą i umiejętnościami Pani Beacie Szydło w zmianach w gospodarczym funkcjonowaniu polskich samorządów.

Projekty zgłoszone przez Edmunda Szweda to:

Elbląski Bank Komunalny

http://www.elblag24.pl/fakty/89836-edmund-szwed-elblaski-bank-komunalny-uzdrowi-finanse-miasta.html

Modrzewina Północ

http://www.elblag24.pl/89216-ratujmy-elblag-edmund-szwed-apeluje-do-wladz-miasta-i-radnych-w-sprawie-modrzewiny-polnoc.html

Rewitalizacja Parku Dolinka i Kąpieliska Miejskiego

http://www.elblag24.pl/89436-jest-ratunek-dla-basenu-i-amfiteatru.html

– Te projekty, mając również opracowane mechanizmy ich finansowania, przy dobrej woli władz miasta, jestem gotów realizować – mówi Edmund Szwed. Co najważniejsze, moje projekty uwzględniają przede wszystkim występujące powszechnie w samorządach zjawisko braku środków budżetowych. Występujące trudności wynikające z niedostatku środków finansowych w budżecie, lub ich całkowitego braku, tak jak jest w Elblągu, można skalę tych trudności ograniczać, a niekiedy radykalnie zredukować. W moich rozwiązaniach do tego celu wykorzystuję obowiązujące uregulowania prawne oraz działalność wyspecjalizowanych instytucji finansowych. Posiadając wiedzę i praktyczne umiejętności proponuję rozwiązania, które pozwalają na wykorzystanie tych szans poprzez:

–      zaprojektowanie struktury koniecznej dla wykonania skonkretyzowanego projektu,

–      zaproponowanie sposobu wykreowania instrumentu finansowego i warunków jego wykorzystania,

–      zapewnienie bezpieczeństwa finansowego zaakceptowanemu przedsięwzięciu,

–      pomoc w ułożeniu stosunków umownych pomiędzy Urzędem Miasta a pozostałymi podmiotami uczestniczącymi w procesie realizacji projektu.

Tymczasem elbląskie władze, cała Rada Miasta, na czele z jej przewodniczącym Jerzym Wilkiem, są wobec tych propozycji solidarnie głusi i niemi, czy dlatego, że nie mają wiedzy na ten temat, czy też wynika to z innych przyczyn?  Na to pytanie nie potrafię sobie odpowiedzieć. Wolą ponownie zadłużać miasto, niż sięgnąć po gotowe zasoby Elbląga, dzięki którym miasto może czerpać wielkie korzyści finansowe – stwierdził Edmund Szwed. – Jakie pomysły i projekty wyjścia z obecnie tragicznej sytuacji miasta zgłosił Jerzy Wilk i radni PiS? Żadnych! Jedyne co ich ostatnio interesowało, to wyrzucenie z pracy dyrektora Edwarda Pietrulewicza i dzierżawa działki przy ul. Lotniczej dla kolegi partyjnego. Potrafią tylko brać kredyty i wyprzedawać majątek elblążan. Nie tworzą, tylko likwidują. To po prostu skandal, aby ani jeden taki projekt nie wyszedł z największego klubu w Radzie Miasta. To źle wróży ewentualnej poselskiej karierze Jerzego Wilka, jeśli spotka nas to nieszczęście i zostanie On parlamentarzystą z naszego regionu.

O tego typu rozwiązaniach wspomina natomiast przyszła premier Beata Szydło w projekcie dla samorządów. Niestety Jerzy Wilk i elbląscy działacze PiS albo są głusi na te słowa, albo po prostu nie są w stanie zrozumieć nowoczesnych mechanizmów finansowania działalności gminy. Kredyty, obligacje komunalne to ślepa droga. Miasta muszą bowiem wykorzystywać swój potencjał, śmiało sięgać po partnerstwo z partnerami biznesowymi, współpracować z ośrodkami naukowymi.

– Cieszę się, że w przeciwieństwie do Jerzego Wilka i elbląskich radnych PiS, Pani Beata Szydło, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, rozumie taką konieczność i te mechanizmy funkcjonowania gospodarczego samorządów – dodaje Edmund Szwed. – Mam nadzieję, że PiS wkrótce wprowadzi w Polsce odpowiednie zapisy prawne i regulacje dotyczące działalności jednostek samorządu terytorialnego. Szkoda tylko, że Jerzy Wilk i niektórzy elbląscy działacze PiS bardziej szkodzą niż pomagają Pani Beacie Szydło w realizacji jej programu.