Jak powstrzymać hejt?

Hejt niszczy życie wielu osób, które stały się ofiarami takich działań, może prowadzić do wielu tragedii, zniekształca obraz rzeczywistości, wprowadza ludzi w błąd, dlatego Wybieram bez hejtu prowadzi także kampanię informacyjną, obrazującą podłoże psychologiczne hejtera oraz jego konsekwencje dla zdrowia psychicznego ofiary i życia społecznego

Wcześniej pisał o tym na naszych łamach Edmund Szwed. Teraz, na sesji, apelował o to samo radny Wojciech Rudnicki (SLD). O co chodzi? O powstrzymanie fali hejtu, który zalewa coraz bardziej naszą rzeczywistość.

Wystarczy otworzyć jakikolwiek portal internetowy w Elblągu, aby spotkać się z tym zjawiskiem.       Jest powszechne, i jak fala zalewa nasze codzienne życie. Hejt, czyli celowe niszczenie innych staje się coraz bardziej uciążliwe.

Niedawno jeden z radnych mówił nam o tym. Wskazywał, że obawia się podejmować różnych działań i nagłaśnianie ich, właśnie ze względu na hejt w internecie.

– Cokolwiek nie zrobię i napiszą o tym media, od razu wylewają na mnie górę pomyj. Odechciewa się wszystkiego – mówił nam jeden z radnych.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Elbląga, o przeciwstawienie się hejtowi apelował radny Wojciech Rudnicki. Rozdał nawet radnym specjalnie koszuli z nazwiskami radnych i hasłem „Nie dla hejtu”. Apelował również do radnych, aby zaniechali używali „języka nienawiści” wobec siebie na sali obrad.

Wcześniej, o rozpowszechnienie akcji „Wybieram bez hejtu” apelował Edmund Szwed na łamach naszej gazety.

– W kontekście tego co dzieje się w mediach internetowych, i w internecie w związku z kampanią wyborczą oraz w nawiązaniu zwłaszcza do tego, co się działo w Elblągu podczas kampanii samorządowej w 2014 r., zachęcamy wszystkie elbląskie media, osoby publiczne, polityków, naukowców, ludzi kultury, sztuki i sportu do złożenia podpisu i poparcia akcji przeciwstawiania się fali hejtu w Internecie – mówi Edmund Szwed, samorządowiec i właściciel elblag24.pl oraz fakty.elblag.pl. – Nie można godzić się na plugawe i nikczemne zachowania osób, które w haniebny sposób deprecjonują i szkalują innych.

Apel Edmunda Szweda w sprawie przeciwstawieniu się hejtu można przeczytać tu:

http://www.elblag24.pl/fakty/90094-edmund-szwed-apeluje-wspolnie-uwolnijmy-internet-z-nienawisci.html

Na ten apel odpowiedział teraz radny Wojciech Rudnicki. Radny swoje słowa kierował głównie do kolegów z Rady Miasta. Warto jednak wezwać wydawców elbląskich gazet internetowych do większego nadzoru nad publikowanymi komentarzami. To właśnie one potrafią niszczyć i prowadzić do tragedii.

– Ubolewam nad tym, że nawet najstarsza gazeta internetowa w Elblągu, chcąc jedynie podnieść poczytność swoich artykułów, dopuszcza do publikacji komentarze, które śmiało można określić mianem hejtu – mówi Edmund Szwed. – Gazety wydawane przez mnie, czyli elblag24.pl oraz fakty.elblag.pl mają wprowadzony dokładny monitoring komentarzy. Każdy komentarz musi najpierw zostać zatwierdzony przez administratora strony, aby mógł zostać opublikowany. W ten sposób nie tylko staramy się eliminować hejt, ale dbamy również o poziom dyskusji pod naszymi artykułami.

Hejt niszczy życie wielu osób, które stały się ofiarami takich działań, może prowadzić do wielu tragedii, zniekształca obraz rzeczywistości, wprowadza ludzi w błąd, dlatego Wybieram bez hejtu prowadzi także kampanię informacyjną, obrazującą podłoże psychologiczne hejtera oraz jego konsekwencje dla zdrowia psychicznego ofiary i życia społecznego. Wybory w Polsce zawsze podnoszą poziom agresji. Zwłaszcza w internecie, który od lat zalewany jest falą nienawiści.